Skip to content

Open nowPosted 12 days ago

KIRKETJENER SØGES TIL TRINITATIS KIRKE

Trinitatis Kirke

Where
København K, Denmark
Get the CV for this job

From $25 per CV, paid once. No subscription.

Your applicationOpen nowKIRKETJENER SØGES TIL TRINITATIS KIRKETrinitatis Kirke · København K, Denmark
  1. YouYes, apply to this one.

  2. CV RocketCV written for this posting.

  3. 25 readersRecruiter, hiring manager, skeptic. Round after round.

  4. CV RocketApplied on Trinitatis Kirke's own form.

The reply lands in your private mailbox

3×more interviews than doing it yourself with ChatGPT.

The clock on this job

Early applications get read.

12.3% of postings close within 7 days. Measured by our own scanner across the market.

Share of postings closed within
  1. 2.1%1 day
  2. 4.5%3 days
  3. 12.3%7 days
  4. 19.3%14 days
  5. 35.6%30 days
  6. 57.8%60 days
This job: posted 12 days ago

The posting

KIRKETJENER SØGES TIL TRINITATIS KIRKE

Stillingen er normeret til 25 timer/uge.

____________________________________

Har du har overblik og er initiativrig, ansvarsbevidst og serviceminded, og kan du se dig selv arbejde i en travl folkekirke med mange forskellige mennesker og aktiviteter i hjertet af København?

Om stillingen

Trinitatis Kirke i København søger en engageret og samarbejdsorienteret kirketjener, der vil være med til at sikre, at afviklingen af kirkens mange aktiviteter foregår effektivt og struktureret.

Du bliver en del af et godt og velfungerende kollegialt fællesskab i en personalegruppe præget af samarbejde og respekt. Din opgave bliver at varetage kirketjeneropgaver i et team af erfarne kirketjenere, så tingene glider, og vi når det hele.

Arbejdsopgaver

Dine opgaver består blandt andet i:

  • Varetagelse af kirketjenerfunktion ved gudstjenester og kirkelige handlinger i Trinitatis Kirke, herunder altertjeneste en til to søndage pr. måned.
  • Deltagelse i rengøring og vedligeholdelse af kirken og sognehuset, så alt fremstår rent og præsentabelt.
  • Deltagelse ved mødeaktiviteter og øvrige arrangementer i sognet.
  • Betjening af kirkens tekniske anlæg i forbindelse med driften af kirken og dens aktiviteter.
  • Varetagelse af praktiske opgaver med opstilling og nedtagning af stole, bænke og podier samt andet relevant inventar og oppyntning.

Vi søger en person, der

  • Er positiv, imødekommende og serviceminded – også over for mange forskellige mennesker.
  • Har flair for at varetage tekniske opgaver (lydanlæg, varmeanlæg osv.).
  • Er indstillet på at løse alle opgaver, også de praktiske, herunder rengøring.
  • Har gode samarbejdsevner og vil bidrage aktivt til et godt arbejdsmiljø.
  • Er fleksibel og omstillingsparat – både i opgaver og arbejdstider.

Om Trinitatis Kirke

Trinitatis Kirke er en levende bykirke med dybe historiske rødder, opført som universitetskirke i 1600-tallet og i dag sognekirke med et rigt gudstjeneste-, koncert- og kulturprogram. Kirken indgår sammen med Observatoriet og Bibliotekssalen i Rundetaarn i et arkitektonisk og åndeligt kompleks, hvor tro, videnskab og kunst mødes. Hvert år deltager tusindvis i kirkens arrangementer, fra højmesser og andre kirkelige handlinger til koncerter, sommerhøjskole, foredrag og fællesspisninger. Særligt for Trinitatis Kirke er et rigt musikliv på højt professionelt niveau.

Ansættelsesvilkår

Arbejdstiden er 25 timer ugentlig med dag-, aften- og weekendarbejde.

Ansættelsen er omfattet af Fællesoverenskomsten mellem Finansministeriet og Offentligt Ansattes Organisationer (OAO-S) og Organisationsaftalen for kirkefunktionærer med kerneopgaver som kirketjener eller graver indgået mellem Kirkeministeriet og Danmarks Kirketjenerforening og det tilhørende protokollat for kirketjenere. Aftalerne kan ses på Folkekirkens IntraNet.

Nuværende tjenestemandsansatte kirketjenere har ret til at bevare deres tjenestemandsstatus ved ansættelse med direkte overgang. Der skal i så fald ske en klassificering af stillingen.

Det er en betingelse, at den obligatoriske 5 ugers uddannelse for kirketjenere gennemføres inden for 2 år efter ansættelsens start.

Årslønnen aftales indenfor intervallet 324.667,- kr. – 408.841,- kr. (nutidskroner).

Der er rådighedsforpligtelse til stillingen. Rådighedstillægget udgør årligt 33.231,- kr. (nutidskroner).

OK tillæg på 1.401,- kr. (nutidskroner) pr. år.

Aftale om indplacering i lønintervallet indgås mellem menighedsrådet og Danmarks Kirketjenerforening.

Løn, OK tillæg samt rådighedstillæg kvoteres i overensstemmelse med stillingens ansættelsesbrøk.

For at blive ansat i Trinitatis Kirke skal der forevises børneattest uden anmærkninger og tilfredsstillende straffeattest.

Ansættelsen sker ved Trinitatis Sogns Menighedsråd, beliggende Pilestræde 67, 1112 København K, og med sædvanlig prøvetid.

Tiltrædelse

Stillingen ønskes besat per 1. januar 2027 eller hurtigst muligt derefter.

Ansøgning

Vi opfordrer alle kvalificerede ansøgere til at søge – uanset alder, køn, etnisk baggrund, seksuel orientering, handicap eller religiøs overbevisning. Trinitatis Kirke ønsker at fremme mangfoldighed og et inkluderende arbejdsmiljø.

Ansøgning kan kun ske via Jobindex:

Kirketjener til Trinitatis Kirke | Jobannonce | Jobindex

Ansøgning skal være modtaget senest den 30. oktober 2026. Ansættelsessamtaler forventes at finde sted 16.-18. november 2026.

Ansøgere må være indstillet på, at der indhentes referencer.

Du er velkommen til at kontakte os for yderligere oplysninger. Du kan ringe eller sende SMS eller mail til kontaktperson for menighedsrådet ved Trinitatis Kirke Lars Qvortrup, tlf. nr. 27844005, mailadresse [email protected].

*********************************************************

FRIVILLIGE

Vi kan altid bruge frivillig arbejdskraft i Trinitatis Kirke til vore mange arrangementer.

Klik her, hvis du har tid og lyst til at blive frivillig i Trinitatis Kirke.

Posting text belongs to the employer. Removal requests: contact us.

From $25, paid onceGet the CV for this job

What happens when you press

One press. We do the rest.

  1. A CV for this posting

    Written against Trinitatis Kirke's own wording, from every piece of relevant proof in your profile.

  2. 25 readers review it

    Recruiter, hiring manager, skeptic and more read every draft, round after round. You get the best round.

    The review screen in CV Rocket: how each CV was read, round by round.
  3. We apply on Trinitatis Kirke's form

    Our application engine gets through the hardest forms there are. Where a question needs you, AI suggests the best answer. Don't want us applying from our IP addresses? Use our Chrome extension: we apply straight from your own browser.

    An application in CV Rocket: every answer filled in on the employer's form.
  4. Every reply, sorted

    Trinitatis Kirke's answer lands in your private mailbox, and we classify it on arrival: interview, question, rejection.

    The CV Rocket inbox: each employer reply classified as an interview, an action or a rejection.
  5. Reply with AI

    AI helps you write the email, checks it and sends it. We show you whether the recruiter read it.

  6. The interview in your calendar

    Full integration with your calendar. The invitation goes straight in.

    An interview invitation in the CV Rocket inbox, added to the candidate's calendar.
Get the CV for this job

From $25 per CV, paid once. No subscription.

Why it works

3×

more interviews than doing it yourself with ChatGPT.

ChatGPT writes a CV and never learns what happened to it. We see every reply. For each CV we know:

  • How it was written, and how the review scored it
  • When we applied, and how long after the posting went up
  • Which posting, which company, which city
  • Who got the interview, and who heard nothing

That is how we know which CVs get called.

Get the CV for this job

From $25 per CV, paid once. No subscription.

The numbers game

More applications. More interviews.

Every application goes out with its own CV, written for that posting and paid once. Send enough of them and the law of large numbers finds you the job.

By hand5–10
With CV Rocket100
applications a day

Before you press

Straight answers

Get the CV for this job

From $25 per CV, paid once. No subscription.

What if my background isn't good enough?

We make the most of the background you have. The CV uses every piece of relevant proof your profile holds, and one of the 25 readers reads your whole profile and flags what the CV left out.

Do you really apply for me?

Yes, on the employer's own form, the hardest ones included. Where a question needs you, you answer it right there and AI suggests the best answer. Don't want us applying from our IP addresses? Use our Chrome extension: we apply straight from your own browser.

Is it a subscription?

No. You pay once per CV, from $25. Every application goes out with its own CV, written for that posting.

One job. One CV.
Paid once.

Pick the posting you want. We write for it, apply for you and catch the reply.

Get the CV for this job

From $25 per CV, paid once. No subscription.